وب سایت بروز
جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.

9 عادت الزامی در سن 30 سالگی | تناسب اندام

Fitness
9 عادت الزامی در سن 30 سالگی | تناسب اندام

در ۲۰ تا ۳۰ سالگی، بدنتان نسبت به ۴۰ تا ۵۰ سالگی بسیار متفاوت است. در سال‌ هایی که جوان ترید، سالم، خوش اندام، لاغر ماندن، و همچنین عضله سازی بسیار راحت‌ تر است. اما از آنطرف هر چه پا به سن بگذارید، سخت‌ تر و سخت‌ تر خواهد شد.

اگر دوست دارید زمانی که به ۴۰ سالگی رسیدید سالم باشید (و البته حتی تا ۶۰ یا ۷۰ سالگی‌ تان)، وقتش رسیده تا هنوز که جوانید، عادات تناسب اندامی را در زندگی‌ تان شکل دهید.

آب بیشتری بنوشید

کمبود آب، باعث ذخیره‌ ی آب در بدن، سالخوردگی پوست، سوخت و ساز کند، و بسیاری مشکلات دیگر می‌ شود. اگر به خودتان عادت دهید تا وقتی هنوز جوانید آب بیشتری بنوشید، خواهید توانست سرعت روند سالخوردگی‌ تان را کاهش دهید.

 مرتب با وزنه تمرین کنید

به مرور که پیر تر می‌ شوید، هم حجم عضلاتتان را از دست خواهید داد و هم قدرتشان را. از طرفی هرچه عضلات کمتری داشته باشید، در روز کالری کمتری خواهید سوزاند. اگر دوست دارید تا خوش اندام بمانید، حالا وقتش است که بصورت منظم با وزنه تمرین کنید. مقداری تمرینات کاردیوتان را کاهش دهید، و به سمت تمرین با وزنه یا تمرینات قدرتی با استفاده از وزن بدن بروید.

 فرم صحیح را یاد بگیرید

سر خودتان را شیره نمالید که تمرینات قدرتی‌ تان را صحیح انجام می‌ دهید! درست است که وقتی جوانید، زیاد نگران آسیب دیدگی‌ ها نیستید، اما به تدریج که پا به سن می‌ گذارید، اگر با فرم صحیح تمرین نکنید، بدنتان آسیب خواهد دید. پس حالا وقتش است که فرم صحیح تمرینات را دقیقا یاد بگیرید.

 تغییرش دهید

اگر مرتبا تمریناتتان را تغییر دهید، بدنتان را در مسیر صحیحی نگاه خواهید داشت. پس بجای اینکه به یک روتین تمرین با وزنه و کاردیوی خاص بچسبید، هر ماه تمریناتتان را تغییر دهید.

 پس از ورزش ذخایرتان را پر کنید

شاید پر کردن دوباره‌ ی ذخایر انرژی بدن پس از ورزش، بنظرتان مهم نرسد، اما حقیقت این است که رساندن کربوهیدرات و پروتئین به بدن تا ۳۰ دقیقه پس از ورزش، کمک خواهد کرد تا دوباره انرژی بگیرید و رشد عضلاتتان بدون عیب و نقص باشد.

 کفش ورزشی‌ تان را مدام عوض کنید

ممکن است با کفش ورزشی‌ تان راحت باشید، اما پس از ۶ ماه دویدن باید آنها را عوض کنید. به خودتان عادت دهید که پس از هر ۶ تا ۸ ماه استفاده از کفش‌ هایتان آنها را عوض کنید تا از فشارهای بیهوده و آسیب‌ هایی که بین دوندگان متداول است در امان بمانید.

 در برنامه قرارش دهید

اگر در حال حاضر سختتان است که وقتی برای تمرینتان باز کنید، تصور کنید که وقتی سنتان بیشتر شود، چقدر سخت‌ تر خواهد شد. اصلا مهم نیست چقدر برایتان سخت است که وقتی برایش پیدا کنید، ورزش را به بخشی از زندگی‌ تان تبدیل کنید.

 به سراغ پیلاتس و یوگا بروید

فقط نباید عضله بسازید، بلکه باید تعادل، وضعیت قرارگیری بدن، و البته انعطاف پذیری تان را نیز بهبود ببخشید. هم پیلاتس و هم یوگا، انتخاب‌هایی عالی برای داشتن اندامی متناسب در هر مرحله‌ ای از زندگی هستند. پس حداقل یک یا دو روز در هفته را به این تمرینات اختصاص دهید.

 از آن لذت ببرید

اگر یاد بگیرید که از ورزشتان لذت ببرید، برایتان خیلی راحت‌ تر خواهد بود که برای سال‌ های پیش رو به برنامه‌ تان بچسبید. پس به دنبال راه‌ هایی باشید که چاشنی تمرینتان کنید، مثلا گوش دادن به موزیک یا کتاب‌ های صوتی، انجام ورزشی که عاشقش هستید، یا مطالعه‌ ی کتاب هنگامی که روی دوچرخه ثابت نشسته‌ اید.

منبع : fitday.com

ترجمه : fitnessmagazine.ir

بازنشر » berroz.com

9 عادت الزامی در سن 30 سالگی | تناسب اندام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *