وب سایت بروز
جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.

کشتی کج یک مبارزه واقعی یا یک نمایش ؟!

کشتی کج

کشتی کج

اسم کشتي کج شايد به گوشتان خورده و با خودتان فکر کرده ايد که چرا اسم اين ورزش را کشتي کج گذاشته اند. اما بهتر است بدانيد که اسم صحيح اين رشته ورزشي اصلاً کشتي کج نيست. در همه جاي دنيا به آن کشتي حرفه اي يا کشتي کچ مي گويند…

 

اما در زبان ما حرف «چ» به مرو تبديل به «ج» شده و ما مانده ايم و ورزش خشن و بي محتوايي که به آن کشتي کج مي گويند. اگر دلتان مي خواهد همه چيز را درباره اين ورزش خشن و نمايشي بدانيد، اين گزارش را به دقت بخوانيد.

اين ورزش با اينکه مسابقه اي کاملاً نمايشي است اما تماشاچي هاي زيادي دارد. در ابتداي مسابقه هر کدام از مبارزان در يکي از گوشه هاي رينگ مي ايستند. مسابقه مي تواند بين دو نفر يا بين چند نفر يا حتي بين دو تيم با تعداد نفرات بيشتر از دو نفر برگزار شود. يک نوع مسابقه ديگر هم در اين رشته ورزشي بر گزار مي شود که چند مبارز در آن براي پيروزي خودشان با هم درگير مي شوند. به عبارت ديگر هيچ کدام از مسابقه دهنده ها با ديگري متحد نيستند و همه همديگر را کتک مي زنند تا به پيروزي برسند. يکي از علامت سؤال هايي که در ذهن خيلي از تماشاچيان به وجود مي آيد درباره اين است که چرا وقتي اين ورزش در رينگ اجرا مي شود به آن لقب کشتي را مي دهند؛ درحالي که قوانين آن با مسابقات کشتي فرق دارد.

کشتي کج از نظر خيلي ها ورزشي است که در آن دو مسابقه دهنده به ظاهر همديگر را تا سر حد مرگ کتک مي زنند و از خشن ترين فنون براي شکست حريف استفاده مي کنند. حقيقت ماجرا اين است که کشتي کج از يک جور کشتي محلي فرانسه گرفته شده است. البته کشتي حرفه اي که به اشتباه کشتي کج هم خوانده مي شود فنون خاصي ندارد و بيشتر فن هايش را از بقيه ورزش ها گرفته است. شايد به خاطر همين بود که وقتي اين ورزش شکل گرفت، به خاطر شباهت تعدادي از فنو آن به کشتي، اين اسم را هم براي آن انتخاب کرده اند.

پول بده ببين
کشتي کج که در بيشتر برنامه ريزي ها ي تلويزيون ديده مي شود در حقيقت يک ورزش حرفه اي غير رقابتي يا نوعي نمايش ورزشي است که نتيجه مسابقات آن قبل از شروع توسط هيأت برگزاري تعيين مي شود؛ يعني هيچ شرکت کننده اي براي غلبه بر حريف احتياج به نيروي زيادي ندارد و فقط کافي است نمايش بهتري را داخل رينگ و جلوي چشم تماشاچي هاي مشتاق اجرا کند.

کتک زدن هاي نوبتي و زمين خوردن هاي مصنوعي شرکت کننده ها که بيشتر از همه به چشم تماشاچي ها مي آيند نشان دهنده اين مسأله هستند. همان طور که مي دانيد در کشتي حرفه اي فنون و ضربات مختلفي براي گلاويزي دو شرکت کننده استفاده مي شود که از انواع کشتي و روش هاي هاي جنگي در سراسر دنيا گرفته شده اند. اين ورزش يکي از سرگرمي هاي مهم بين مردم آمريکاي شمالی و جاپان است. تاريخ شروع دقيق آن مشخص نيست اما به صورت رسمي اين مسابقات با نام ppv در سال 1979 راه اندازي شده است.

کشتي کج در روزهاي ابتدايي شباهت زيادي به بوکس داشت؛ شايد به همين دليل طرفداران کمي هم پيدا کرده بود و کج کارها در باشگاه هاي کوچک و محلي بازي مي کردند. اما اين بازي به مرور زمان در سراسر آمريکا رواج پيدا کرد و به سرگرمي محبوب افراد ي که طرفدار خشونت بودند تبديل شد. کم کم باشگاه هاي زيادي با سرمايه گذاري بيشتري روي اين ورزش تأسيس شدند.

يکي از پايه گذاران اصلي کشتي کج کسي نبود جز وينست جيمزمکمن که مسابقات ppv يا «پول بده ببين » را پايه گذاري کرد؛ يعني کمپاني او اولين دوره مسابقات حرفه اي اين ورزش را بر گزار و حق پخش تلويزيوني و تیکت فروشي را در اين ورزش پايه گذاري کرد. او در سال 1983 نام کمپاني اش را بهWWF يعني World Wrestling Federation تغيير داد و تا سال 1994 به همين نام باقي ماند و بعد از آن به علت فشاري که توسط قانون به اين کمپاني واد مي شد، تعدادي از قوانين اين کمپاني را عوض کرد و به نام WWE به فعاليت ادامه داد. بعد از اين مسابقات بود که اين ورزش در جهان محبوبيت زيادي پيدا کرد و تبديل به يک صنعت سرگرم کننده بزرگ و پر از خشونت شد؛ صنعتي که امروزه براي برگزاري مسابقاتش تعيين تکليف مي کند.

حالا مدت هاست که اين مسابقات به نمايش پر هيجاني از فنون خشونت آميز تبديل شده است. اما چيزي که بيشتر از خود رشته ورزشي بين تماشاچيان و هواداران آن سر وصدا به پا کرده،ستاره هايي است که کشتي کج را به عنوان ورزش حرفه اي خود انتخاب کرده اند. از سو پر استار هاي معروف اين رشته مي توان به «کينگ کنگ بادي » و «هلک هوگان» اشاره کرد؛ اين قهرمان هاي نمايشي بارها درفينال مسابقات کشتي کج با پيروزي از زمين خارج شده اند.

قهرمانان مختلف
درست مثل مسابقات بوکس حرفه اي وقتي بوي پول در اين مسابقات به مشام رسيد، سازمان هاي مختلف و زيادي در سراسر جهان براي راه اندازي اين ورزش تأسيس شدند. به اين ترتيب هر سازماني براي خودش مسابقه برگزار مي کند و کمربند قهرماني به برندگان هديه مي دهد.

با اين همه بعضي مسابقات از بقيه مهم تر هستند و در جهان طرفداران بيشتري دارند. مثلاً WWE که مخفف «سرگرمي کشتي در جهان» است هنوز جزء مشهورترين سازمان ها و مسابقات اين رشته است. البته از اسم آن معلوم است که از تماشاي اين مسابقات بايد انتظاري داشت. در حقيقت اين شرکت مشهورترين شرکت ايجاد سرگرمي براي تماشاچي ها به وسيله نمايش صحنه هايي پر از خشونت و بي رحمي است.

مسابقات ديگري هم با نام هاي مختلف در جهان برگزار مي شود. مثلاً مسابقات NWA که مسابقات حرفه اي اين ورزش براي سنگين وزن هاست. WCW هم از جمله سازمان هاي ديگري است که در اين نمايش ورزشي دستي بر آتش دارد. در طول دهه گذشته شرکت TNAتوانسته است بسياري از قهرمانان مسابقه قبلي مثل WWF يا WCW را وارد مسابقه خودش بکند. پرافتخارترين کشتي گير حرفه اي حال حاضر جهان «ريک فلر» نام دارد که 16 بار قهرمان حرفه اي جهان شده است. او با نام کامل ريچارد مرگان فلر در رسلمينيا 24 از شان مايکلس شکست خورد و باز نشسته شد. اما سر پيري هوس معرکه گيري به سرش زد و دوباره در سال 2010 در کمپاني TNA به صحنه مسابقات بازگشت.

ورزشکاراني مثل اندرتيکر، هولک هوگان، راک، مچومن، رندي ساويچ و کين بعد از او قرار دارند و از نظر مقام هاي قهرماني به پاي او نمي رسند. او هشت بار قهرمان NWA يا مسابقات سنگين وزن جهان شد. و شش مرتبه در مسابقات WCW و دو مرتبه فدراسين جهاني اين ورزش و دو بار ديگر هم در مسابقات TNA قهرمان شده است. نکته جالب اينجاست که فلر متولد سال 1949 است و در سال 2010 با بيشتر از 60 سال به اين مسابقات برگشت. در مسابقات WWE کساني مثل ترپل اچ و اندرتيکر از جمله قهرمانان نامدار سنگين وزن هستند. ترپل هشت بار قهرمان اين مسابقات شده و توانسته کمربند هاي مختلف شرکت را به چنگ بياورد. در شرکت TNA هم که از سال 2002 وارد اين ورزش و صنعت نمايشي شده است افرادي مثل کيون نش بارها قهرمان اين مسابقات شده اند.

مرد مرده :
يکي از مشهورترين کشتي کج کاران امروز جهان کسي نيست جز آندرتيکر. ظاهر عجيب و نخراشيده اين ورشکار براي طرفداران اين رشته پر از خشونت تصوير آشنايي است. او ظاهراً خيلي به مردن علاقه دارد تا جايي تا به حال که حداقل چهار مرتبه خبر مرگش بين هوادارانش منتشر شده است و خيلي ها را ناراحت کرده است. اما معلوم نيست که او خودش دوست دارد که اين خبر را بين مردم پخش کند يا اين موضوع سياست مدير برنامه هايش است که در مشورت با ترتيب دهندگان مسابقات او را روي کاغذ روزنامه ها مي کشند و زنده مي کنند. اما مطمئناً اين هم يکي از ترفندهاي برگزار کنندگان مسابقات کشتي کج براي جذب بيننده بيشتر و ايجاد هيجان است. مثلاً خبر مرگ آندرتيکر اولين بار در مسابقات سوروايور سيرس 2003پخش شد. او در اين مسابقات به کمک مک من آمد اما شرکت کننده هاي تيم مقابل به صورت نمايشي او را کشتند.

آندرتيکر بعد از ماجرا حتي در قبر هم گذاشته شد و همه جا به طور رسمي اعلام شد او مرده است. حتي تا چند ماه هم خبر مرگ او جدي گرفته شد تا اينکه او در مسابقات بعدي با نام شيطان سرخ پا به رينگ گذاشت و همه ديدند که شيطان سرخ در حقيقت همان آندرتيکر است. طرفداران اين سوپر استار کشتي کج به خاطر زنده ماندش اشک مي ريختند و اين يعني حيله کمپاني براي دراماتيک کردن اين مسابقات جواب داده بود.البته نتيجه اين کار اين بود که تماشاچيان به او لقب مرد مرده را بدهند. او اولين کمربند قهرمان اش را در سال 1991 گرفته است. اسم اصلي آندرتيکر در حقيقت مارک ويليام کالاوي است.

او در سال 1965به دنيا آمده است. او با قد 10/ 2 و وزني بيشتر از 130 کيلو گرم يک شخصيت ايده آل براي اين رشته پر از خشونت است و اين يعني او هم مثل بقيه قهرمانان اين مسابقه نمايشي به خاطر فيزيک بدني اش وارد اين رشته شد. او چهار بار قهرمان سنگين وزن جهان شده و بارها هم قهرماني در مسابقات دو نفره يا تيمي را به دست آورده است.

بچه مثبت
ري مستريو يکي از قهرمانان شناخته شده مسابقات کشتي کج در جهان است. او با نام مارمولک سبز شناخته مي شود. با اينکه از فيزيک چندان مناسبي بر خوردار نيست اما همين هيکل ريز و کوچک او باعث شده که به يکي از قهرمانان مورد علاقه اين رشته ورزشي تبديل شود. شايد هم بر گزارکنندهاي مسابقات از دادن قهرماني به او و چند ورزشکار ديگر مثل او هدفي داشته باشند. آنها مي خواهند به اين ترتيب به بينندگان ثابت کنند که مسابقاتشان واقعي است و حتي آدم هايي با قد 70/ 1و وزن 79 کيلو گرم هم در آن قهرمان مي شوند. گرچه باور اين موضوع براي تماشاچي ها خيلي سخت است!

مستريو يک دور رگه آمريکايي -مکزيکي است. اين را از روي اسم اصلي او مي توان فهميد چون اسم او در حقيقت اسکار گوتيرز است. او کشتي حرفه اي را در چند ليگ سطح پايين و سپس در مکزيک و جاپان در سال 1989شروع کرد. در اين مدت هم توانست عنوان هاي سبک وزن HHW، عنوان اصلي ليگ MNW (مکزيک ) و چند عنوان تيمي ديگر را به دست بياورد.

مستريو سرانجام در سال 1996 به يکي از دو ليگ بزرگ آن سال ها – يعني WCW راه پيدا کرد. در ابتداي کارش مقابل دين مالنکو شکست خورد و نتوانست عنوان سبک وزن را از آن خود کند ولي درهشت جولاي با شکست دادن او در ماندي نايترو توانست براي اولين بار قهرماني را به دست بياورد. او حتي در مسابقه نمايشي در مقابل غولي مثل آندرتيکر هم قرار گرفت و توانست او را تا سر حد باخت پيش ببرد. مستريو متولد سال 1974 است.

آقاي دشمني :
پاول ميشل لوسکو متولد 1969 در آمريکا و يکي از قهرمانان نمايش کشتي حرفه اي در دنياست. او را در رينگ مبارزه با نام تريپل اچ مي شناسند و يکي از مشهورترين ورزشکاران اين رشته است. او مسابقات حرفه اي را در سال 1993 با سازمان WCW شروع کرد و بعدها به مسابقات حرفه اي فدراسيون جهاني کشتي حرفه اي پيوست. از آنجايي که برگزار کنندگان اين مسابقات از هر ترفندي براي بالا بردن هيجان استفاده مي کنند بعضي وقت ها به دامن زدن به دشمني هاي خيالي بين مسابقه دهندگان هم رو مي آورند. مثلاً هر ورزشکاري نسبت به تعداد ديگري از ورزشکاران دشمني ديرينه و کينه دارد.

نکته جالب هم اينجاست که ورزشکاران که با هم دشمني دارند معمولاً در هر دوره مسابقات بايد با هم بازي کنند. تريپل اچ هم دشمنان زيادي دارد. جان سنا، ريک فلر و باتيستا -از جمله مشهورترين دشمنان او هستند. او در آخرين دوره مسابقات نتوانست از پس جان سنا بر بيايد و کمربندش را از دست داد. قبل از آن اچ توانسته بود در سال 1996 قهرمان فدراسيون جهاني بشود و کمربند قهرماني را به دست بياورد. او يک سال بعد با درخشش زياد توانست قهرمان قهرمانان اين رشته بشود. او به قهرماني اش در مسابقات مختلف تا سال 2002 ادامه داد اما نتوانست اين قهراني ها را ادامه بدهد و مقام هايش را از دست داد. با اين همه او يکي از مشهورترين و بزرگ ترين قهرمانان اين رشته است.

 منبع : http://www.dailyafghanistan.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *