وب سایت بروز
جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.

نتیجه ی تزریق بدون تست پنی سیلین باعث مرگ دخترک شد …

تزریق بدون تست پنی سیلین – Penicillin

تزریق بدون تست پنی سیلین
نتیجه ی تزریق بدون تست پنی سیلین باعث مرگ دخترک شد …

بعد از مرک دخترک خانه آنها سوت و کور شده و در غم از دست دادن فرزندشان پیراهن سیاه پوشیده و به سوگ نشسته‌اند. بله گاهی اشتباهات کوچک پزشکی می‌تواند باعث مرگ ناخواسته‌ای شود که تبعات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. فقط یک سرما خوردگی ساده به خاطر اشتباه و تزریق بدون تست پنی سیلین تبدیل به کابوس یک خانواده و مرگ فرزندشان شد.

تزریق بدون تست پنی سیلین

خانواده دژهمت ٢‌سال پیش به خاطر یک اشتباه پزشکی مجبور شدند خانه‌شان را بفروشند تا «سنور» فرزند ١٣ساله‌ شان دوباره سلامتی‌ اش را به‌ دست آورد، اما چه سود که همه تلاش‌ های‌ شان بی‌ نتیجه بود و دخترشان جانش را از دست داد.

محمدرشید پدر «سنور» است. او به «شهروند» گفت: «یک روز وقتی از سر کار به خانه آمدم متوجه شدم سنور دچار سرما خوردگی شده او را به بیمارستان بوعلی مریوان بردم. پزشک برای دخترم پنی‌سیلین تجویز کرد. داروها را از داروخانه گرفتم و دوباره نزد پزشک برگشتم تا داروهایی را که گرفته بودم ببیند. پزشک نگاه گذرا به داروها انداخت و گفت همین الان آمپولی را که تجویز کرده باید تزریق کنیم. به قسمت تزریقات بیمارستان رفتیم. پرستار آمپول پنی‌ سیلین را بدون تست تزریق کرد و گفت که احتیاجی به تست نیست.

وی ادامه می‌ دهد: به خانه برگشتیم. ١٠دقیقه نگذشته بود که سنور ناگهان بی‌ هوش شد و روی زمین افتاد. وقتی او را در آغوش گرفتم متوجه شدم نفس نمی‌ کشد. دستپاچه شده بودم و نمی‌ دانستم چه کار باید بکنم. خیلی سریع او را با خودروی یکی از همسایه‌ ها به بیمارستان بوعلی بردیم. وقتی پزشک بیمارستان دخترم را معاینه کرد گفت هرچه سریع‌ تر باید او را در ‌آی‌ سی‌ یو بستری کنیم. گیج شده بودم دخترم فقط یک سرما خوردگی داشت و حالا در مدت چند ساعت کارش به اتاق آی‌ سی‌ یو کشیده بود. وقتی از دخترم ام‌.آر.‌آی گرفتند مشخص شد او دچار تشنج شده و به همین علت خونریزی مغزی کرده است.

این سرآغاز ماجرای تلخی بود که برای سنور اتفاق افتاد. ماجرایی که ٢سال به طول انجامید و سرانجام باعث مرگش شد.

محمدرشید ادامه می‌ دهد: پس از 4 روز، دخترم که همچنان بی‌ هوش بود به بیمارستانی در همدان منتقل شد و ٢ ماه تمام تحت‌ نظر پزشکان قرار داشت. متاسفانه دخترم به علت این اتفاق توان حرکتش را از دست داده بود و از طرفی قدرت تکلم هم نداشت. ٢ ماه تمام چشم‌ انتظار بودیم تا او بهبود یابد و حالش بهتر شود، اما این اتفاق رخ نداد که هیچ، کلیه‌ های او هم از کار افتاد و کارش به دیالیز کشید؛ بعد از مدتی به اتاق عمل رفت. همان‌ جا بود که از حرف‌ پزشکان متوجه شدیم تزریق بدون تست پنی‌ سیلین دخترم را به این وضعیت انداخته است.

نتیجه تزریق بدون تست پنی سیلین

پس از ٢ماه پزشکان سنور را مرخص کردند. او به خانه بازگشت اما هیچ تغییری در وضع او ایجاد نشد. دختر 10 ساله تنها مقداری از قدرت تکلمش را به‌ دست آورد، اما این وضع نیز زیاد دوام نیاورد.

محمدرشید دژهمت در ادامه از روند بیماری دخترش می‌ گوید: «دخترم را به خانه آوردیم و فقط شاهد درد و رنج او بودیم. در تمام مدتی که در بیمارستان بستری بود امیدوار بودیم او حالش خوب شود اما این اتفاق نیفتاد. پس از ٢ماه به پیشنهاد آشنایان، سنور را به تهران آوردیم تا شاید پزشکان تهرانی بتوانند برای او کاری بکنند. متخصصان مغز و اعصاب بسیار تلاش کردند تا او بهتر شود اما فایده‌ ای نداشت. از طرفی هزینه‌ های درمانش هم آنقدر زیاد بود که دیگر توان پرداخت نداشتم. خانه‌ ام را فروختم تا بتوانم هزینه‌ های بیمارستان را پرداخت کنم. در چند ماهی که سنور در تهران بستری بود در مهمانسرای وزارت جهاد بودم.

دخترک بعد از برگشت از تهران در مریوان تحت فیزیوتراپی قرار گرفت و توانست تا حدودی سلامتی‌ اش را به‌ دست آورد اما ماجرا به همین جا ختم نشد و دوباره دختر کوچک دچار تشنج شد و این بار به کما رفت.

محمدرشید در این‌باره می‌گوید: وقتی حال دخترم بد شد او را خیلی سریع به بیمارستان بوعلی بردیم. از آن‌ جا سنور را به بیمارستانی در سنندج منتقل کردند. در این بیمارستان دخترم توسط یک پزشک متخصص تحت عمل جراحی قرار گرفت و شنت مغزی ( لوله‌ای انعطاف‌ پذیر همراه با یک دریچه که در مغز قرار می‌دهند تا مایع اضافی را از سر تخلیه کند) برایش گذاشتند اما این عمل نیز چاره‌ساز نبود. خنده از لبان دخترم رخت بربسته بود. بعد از جراحی او را به مریوان آوردم.

وی ادامه می‌دهد: تمام زندگی‌ ام را وقف سنور کرده بودم. از آب‌ درمانی گرفته تا ماساژ درمانی حتی یکبار او را به اربیل عراق بردم تا شاید پزشکانآنجا بتوانند کاری انجام دهند اما این کار هم فایده‌ ای نداشت. دخترم از دنیا رفت تا دیگر درد و رنجی را تحمل نکند.

پدر دخترک می‌ گوید: با مرگ دخترم 2 فرزند دیگر دارم. در این مدت چوب حراج به تمام خانه و زندگی‌ ام زدم و حاضر بودم حتی کلیه‌ هایم را هم بفروشم تا شاید دخترم سلامتی‌ اش را به دست آورد اما سرنوشت تلخی رقم خورد. حالا از پزشک و پرستار و مسئول داروخانه شکایت کرده‌ ام تا پاسخگوی مرگ دخترم باشند. با بی‌ توجهی آنها دخترم از دست رفت. چند کودک دیگر باید قربانی این بی‌ توجهی‌ ها شوند تا مسئولان کشور فکری به حال درمان و وضع بیمارستان‌ های مریوان کنند.

مریوان در انتظار بیمارستان و متخصص – تزریق بدون تست پنی سیلین

امید کریمیان نماینده مردم مریوان در مجلس به «شهروند» می‌ گوید: «شهر مریوان دارای دو بیمارستان است که قدمت هرکدام از آنها به حدود 40 تا 50 سال پیش برمی‌گردد. هرساله مقداری بودجه برای بازسازی فضای این بیمارستان‌ها مشخص می‌شود اما کافی نیست. با این اوصاف این دو بیمارستان همچنان دارای بافتی فرسوده هستند. از طرفی تجهیزات این بیمارستان‌ ها نیز دیگر پاسخگوی بیماران نبوده و از عمر استفاده آنها گذشته است. به تازگی با تلاش فراوان توانسته‌ ایم چند دستگاه پزشکی برای این بیمارستان‌ ها تهیه کنیم اما هنوز کمبود تجهیزات پزشکی احساس می‌ شود. جاده سنندج به مریوان جاده‌ ای پرپیچ‌ و خم و خطرناک است. هر روز تصادفات زیادی در این جاده رخ می‌ دهد اما از آنجایی که در بیمارستان‌ های مریوان هیچ‌ گونه امکانات و تجهیزاتی وجود ندارد، مجروحان باید به سنندج منتقل شوند که بیشتر این افراد به خاطر وخامت حالشان در مسیر بیمارستان‌ های سنندج جانشان را از دست می‌ دهند.»

وی در ادامه می‌ گوید: «موضوع دیگری که مردم مریوان از آن رنج می‌ برند، نبود متخصص در بیمارستان‌ هاست. چند متخصصی هم که در این شهر وجود دارند بیشتر اوقات در مطب‌ هایشان در حال ویزیت بیماران هستند. اگر مورد اورژانسی پیش بیاید تا زمانی که متخصص خود را به بیمارستان برساند بیمار جانش را از دست می‌ دهد. بیشتر این کمبود‌ها هم در بحث زایمان خانم‌ ها رخ می‌ دهد مثلا چند وقت پیش یک مادر باردار که زمان وضع‌ حملش بود به بیمارستان منتقل شد اما تا متخصص بخواهد از مطبش در داخل شهر به بیمارستان برسد متاسفانه مادر و نوزاد جانشان را از دست دادند.

کریمیان در ادامه اضافه می‌ کند: تاکنون تلاش‌ های زیادی برای بهبود وضع درمانی مردم شهر مریوان انجام داده‌ ایم اما همچنان در نظام درمانی این شهر کمبود احساس می‌ شود و ما در تلاشیم با کمک مسئولان هرچه سریعتر وضع مناسبی را برای مردم شهر درخصوص بهداشت و درمان فراهم کنیم.

بازنشر » berroz.com

نتیجه ی تزریق بدون تست پنی سیلین باعث مرگ دخترک شد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *