وب سایت بروز
جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.

تریاک 5 نوع سرطان ایجاد می‌کند

مضرات تریاک

مضرات تریاک

مضرات تریاک

تریاک عصاره در هوا خشک شده گل خشخاش است که با تیغ کشیدن به دور کاسبرگ این گل به دست می‌آید. یش از 11% تریاک از مرفین تشکیل شده.

منشاء تریاک، گیاه خشخاش است که بخاطر اثرهاى پزشکى و ویژه آن، در گذشته کشت مى شده است. اما امروزه در بسیارى نقاط دنیا از جمله کشور ما کشت آن ممنوع است.

معاون پژوهش و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تریاک 5 نوع سرطان شامل کبد، حنجره، مری، معده و لوزالمعده ایجاد می‌کند.

مضرات تریاک

پزشکان و دندانپزشکان از تریاک برای تسکین دادن دردهای حاد یا مزمن ناشی از بیماری، جراحی یا جراحت‌ها استفاده می‌کنند. داروهای شبه‌افیونی همچنین برای تخفیف سرفه متوسط تا شدید و اسهال نیز به کار می‌روند. شبه‌افیونی‌هایی مانند متادون و بوپرونورفین برای معالجه اعتیاد به شبه‌افیونی‌های دیگر مانند هروئین کاربرد دارند.

رضا ملک‌زاده امشب در جمع رؤسای دانشگاه‌های گروه پزشکی گلستان، گیلان، یزد، سیستان و بلوچستان و آذربایجان شرقی اظهار داشت: سرطانزایی تریاک زیاد است و شانس ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد.

وی افزود : این در حالی است که برخی از پزشکان تریاک را مفید می‌دانند.

معاون پژوهش و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به یافته‌های کوهورت مری و معده گلستان (مطالعه طولی شناسایی بروز بیماری‌ها از جمعیت تحت پوشش) خاطرنشان کرد: دومین یافته این کوهورت نشان می‌دهد که یکی از دلایل شیوع سرطان مری نوشیدنی‌های داغ است.

وی اظهار داشت: فرهنگ چای داغ در حد یک فرضیه بود اما با اندازه‌گیری درجه حرارت چای در 50 هزار مورد مطالعاتی مشخص شد که نوشیدنی‌های داغ قوی‌ترین عامل سرطان مری در گلستان است.

به گفته وی، در آفریقا و برزیل که نوشیدنی داغ مصرف می‌کنند ابتلا به سرطان مری و معده هم زیاد است.

معاون پژوهش و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه 50 هزار نفر در کوهورت مری و معده گلستان تحت مطالعه و بررسی قرار دارند اظهار داشت: مطالعات برای سنین 40 سال به بالا در حال انجام است.

 

آثار کوتاه مدت مصرف تریاک، احساس سرخوشى, خواب آلودگى، رخوت و خمودى و احساس شل شدن عضلات کاهش یا افزایش فعالیت جسمانى اشکال در تمرکز, احساس تهوع، استفراغ، یبوست، فقدان اشتها و انقباض مردمک آثار دراز مدت مصرف بى‌ثباتى خلقى، رویاهاى نامطلوب در خواب، یبوست، کاهش انگیزه جنسى، تحمل و وابستگى

مرفین : مرفین یکی از ترکیبات تریاک است.

مرفین معمولاً به صورت پودری نرم به رنگ سفید یا کِرِم، بدون بو و تلخ مزه است. گاهی نیز ممکن است به رنگ قرمز آجری دیده شود.

شکلی از این ماده که مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد، آمپول است. در پزشکی آمپول‌های مرفین برای تسکین دردهای شدید در داخل عضله یا ورید تزریق می‌گردد.

کدئین : یکی دیگر از ترکیبات تریاک و به شکل ماده سفید رنگی است که معمولاً به صورت قرص های خالص تولید می شود. کدئین در ترکیب بعضی از داروهای ضد درد (مثل استامینوفن کدئین و آسپیرین کدئین) و بعضی از شربت های ضد سرفه (مانند اکسپکتورانت کدئین) نیز وجود دارد.مصرف بیش از اندازه، بی دلیل و مکرر داروهای فوق می تواند نشانه اعتیاد به مصرف کدئین باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

بازنشر » berroz.com

مضرات تریاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *