وب سایت بروز
Drying Flowers
روش های خشک کردن گل های طبیعی

حتما شما هم شنیده‌اید كه مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌هایمان هر موقع می‌خواهند از عمر كوتاه حرف بزنند، عمر گل را مثال می‌زنند …

درست است كه گل‌ها عمر بلندی ندارند، اما بعضی از این گل‌ها نماد یكی از بهترین و شادترین روزهای زندگی ما هستند یا گاهی آنقدر زیبا هستند كه دلمان می‌خواهد برای همیشه آنها را كنار خودمان داشته باشیم. در این مواقع ممكن است به فكر خشك‌كردن این گل‌ها بیفتید.

اگر با روش‌های خشك‌كردن گل‌ها آشنایی ندارید نكات زیر می‌تواند به شما كمك كند.

روش اتو

این روش برای گل‌های ظریف كه ساقه و برگ‌های ضخیمی ندارند، مناسب است. برای این منظور گل‌ها را بین دستمال كاغذی بگذارید و تا زمان خشك شدن گل‌ها، اتو را روی آنها قرار دهید. توجه داشته باشید كه این روش باعث تغییر رنگ گل‌ها می‌شود، اما در عین حال از سریع‌ترین روش‌های خشك‌كردن است.

روش گلیسیرین

برای شروع، مقداری نمك را با آب داغ مخلوط كنید. سپس به ازای هر 2 پیمانه آب ‌نمك، یك پیمانه گلیسیرین اضافه كنید. این محلول برای گل‌های خوشه‌ای نظیر یاس یا اكالیپتوس مناسب خواهد بود. در پایان، گل‌ها را به این محلول آغشته كنید. از مزایای این روش این است كه گلبرگ‌ها تازگی و لطافت خود را حفظ می‌كنند.

روش پرس‌كردن

برای پرس‌كردن گل‌ها 2”‹راه”‹ پیش‌رو دارید؛ اول این‌كه می‌توانید از دستگاه پرس استفاده كنید. در این روش گل‌ها را بین 2 لایه كاغذ مثل روزنامه و سپس بین دستگاه پرس قرار دهید. اگر در منزل هستید می‌توانید این دستگاه را خودتان هم بسازید.

تنها كافی است 2 ورق نیوپان را رویهم بگذارید ویك وسیله سنگین را روی آنها دهید. حتما شما هم در دوران كودكی‌تان برای خشك‌شدن گل‌ها، آنها را بین ورق كتاب‌های‌تان قرار می‌دادید. در واقع یكی از روش‌های معمول در خشك‌كردن گل‌ها استفاده از كتاب‌های سنگین است.

اگرچه این روش مناسب گل‌های ضخیم نیست، اما با این حال قبل از قراردادن گل‌ها بخش مركزی آنها را با دست فشار دهید تا برای قرار گرفتن تحت فشار آماده شود. برای آن‌كه ورق‌های كتاب تغییر رنگ ندهند گل‌ها را بین 2 برگه كاغذ قرار دهید. برای سریع‌تر خشك شدن گل‌ها هر روز به آنها سر بزنید و كاغذها را عوض كنید.

یكی از آیین‌های زیبای مردم ایران این است كه هنگام شادی‌ها و غم‌ها به دیدن یكدیگر می‌روند و برای هم گل می‌برند. برای شركت‌كردن در هر مراسم باید گل‌های مناسب با آن فضا را خریداری كنیم.

خشك‌كردن با كمك شن

بسیاری از خانم‌ها دوست دارند دسته گل مراسم عروسی خود را خشك كنند. این كار چندان هم دشوار نیست. یكی از روش‌ها این است كه مقداری شن تهیه كنید. قبل از هر كاری دانه‌های درشت آن را جدا كنید تا به گلبرگ‌ها آسیب نرساند. سپس دسته گل را به شكل طبیعی خودش داخل یك ظرف یا كارتن قرار دهید و آرام آرام روی آن شن بریزید تا كاملا در زیر شن‌ها مدفون شود. این شن‌ها باید از قبل شسته و خشك شده باشند.

استفاده از ژل

این روش برای گل‌های حساس مانند لیلیوم كه در اثر فرآیند خشك شدن تغییر رنگ و شكل می‌دهند، بسیار مناسب است. ژل سیلیكا دانه‌های درشتی به رنگ آبی است كه می‌تواند رطوبت را به خودش جذب كند. از آنجا كه دانه‌های آن هنگام خرید درشت هستند، آنها را كمی به وسیله آسیاب خرد كنید، سپس با كمك یك الك روی گل‌ها بپاشید. این دانه‌ها بعد از جذب رطوبت به رنگ صورتی درمی‌آیند اما بازهم قابلیت استفاده مجدد خواهند داشت.

چه مراسمی، چه گلی؟

یكی از آیین‌های زیبای مردم ایران این است كه هنگام شادی‌ها و غم‌ها به دیدن یكدیگر می‌روند و برای هم گل می‌برند. برای شركت‌كردن در هر مراسم باید گل‌های مناسب با آن فضا را خریداری كنیم. برای مثال برای شركت در مراسم سوگواری معمولا از گل‌های سفید استفاده می‌شود.

افراد در این مراسم معمولا از گل داوودی استفاده می‌كنند، اما گل‌های میخك، شیپوری و زنبق هم می‌تواند گزینه‌های مناسبی برای این مراسم باشد. برای تزیین باید از روبان یا در صورت تمایل از شمع مشكی استفاده كنید.

معمولا برای این‌گونه مراسم بهتر است از سبد‌های گل استفاده كنید. تزیین سبدها با گل‌های مریم و شب‌بو بسیار مناسب است، اما معمولا هزینه آن نسبت به سایر گل‌ها بالاتر است.

اگر در خانه سبد گل تهیه می‌كنید در پایان كار آب دادن به اسفنج را فراموش نكنید.

هنگامی كه به عیادت بیمار می‌روید نباید از گل‌هایی با بوی تند استفاده كنید. همچنین رنگ این گل‌ها باید شاد باشد. رنگ‌های ملایم باعث كسالت روحی بیمار می‌شود. برای این منظور می‌توانید از گل‌های مرغ بهشت یا آنتریوم استفاده كنید.

اگر تزیین این گل‌ها را در منزل و داخل یك سبد انجام می‌دهید، بهتر است جایی را برای كمپوت یا شكلاتی كه می‌خواهید به همراه ببرید در داخل خود سبد تعبیه كنید.

منبع : چهاردیواری

گردآوری و بازنشر » berroz.com

روش های خشک کردن گل های طبیعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *