وب سایت بروز
جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.

روستای آب ملخ | آبشار آب ملخ

abe-malakh
روستای آب ملخ | آبشار آب ملخ

شهرستان سمیرم در 160 کیلومتری جنوب غربی اصفهان قرار دارد. روستای آب ملخ در دامنه کوه دنا سرشار از چشمه‌ سار های گوارا و سرد و آبشار های خروشانی است که آب خود را از ذوب شدن برف کوه دنا تامین می‌ کند. آبشار آب ملخ، یکی از عجیب‌ ترین آبشار های ایران است که ترکیبات خاص موجود در آب آن، تمام ملخ‌ های مهاجم را درجا نابود می‌ کند. این روستا و چشمه آن نیز به همین علت آب ملخ نام گرفته‌ اند.

به گفته اهالی روستا سال‌ ها قبل، وقتی مزارع گندم روستا های اطراف مورد تهاجم ملخ‌ ها قرار گرفت، از آب این چشمه بزرگ برای دفع آفت استفاده کردند و آنها را یکجا نابود کردند. وجود این ترکیبات باعث شده تا از آب آبشار به عنوان یک آفت کش طبیعی برای آبیاری مزارع استفاه شود.

آین آبشار به آبشار تخت سلیمان نیز معروف است. وجه تسمیه این منطقه به دلیل قطعه سنگ بزرگ و طبیعی است که به مانند یک پل روی رودخانه آب ملخ قرار گرفته است و دو دره را به یکدیگر متصل می‌ کند.

برخی از اهالی این منطقه اعتقاد دارند که این پل به مانند یک تخت، محل استراحتگاه حضرت سلیمان بوده است. منظره خیال انگیز و بی مانند تخت سلیمان روی رودخانه آب ملخ همچون تخت طاق مانندی که بر بالای رودخانه قرار گرفته است بسان پلی زیبا و طبیعی مسافران و گردشگران را به غار داخل کوه هدایت می‌ کند.

abe-malakh2
روستای آب ملخ | آبشار آب ملخ
abe-malakh3
روستای آب ملخ | آبشار آب ملخ
abe-malakh4
روستای آب ملخ | آبشار آب ملخ

از دهانه غار طبیعی که در تخت سلیمان وجود دارد، چشمه‌ ای با آب زلال و گوارا می‌ جوشد و از اطراف این تخت به رود پایین دست آن می‌ پیوندد. موقعیت جغرافیایی روستای آب ملخ به شکلی است که بیش از 3 ساعت نمی‌ توان خورشید را بالای سر روستا دید.

آبشار آب ملخ از دو بخش تشکیل شده است. اولین قسمت آن سرچشمه آبشار است که از دل کوه بیرون می‌ آید و بخش دیگر که در زیر سرچشمه آن قرار گرفته، طاقدیسی سبز رنگ است که مثل پل روی رودخانه ماربر خم شده است.

پشت آبشار پرتگاه خطرناک و زیبایی وجود دارد که آب ملخ را به یکی از خطرناک‌ ترین آبشار های ایران تبدیل کرده است. بهترین زمان بازدید از آبشار آب ملخ فصل‌ های بهار و تابستان است.

منبع : persiadesert.com

بازنشر » berroz.com

روستای آب ملخ | آبشار آب ملخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *