وب سایت بروز
جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.

راه های آرام شدن در 5 دقیقه | Relaxation

Relaxation
راه های آرام شدن در 5 دقیقه | Relaxation

خيلي وقت‌ ها ما فقط 5 دقيقه يا کمتر وقت داريم تا خودمان را پيدا کنيم و به آرامش برسيم. راهش را بلد نيستيد؟ نگران نباشيد ما 18 روش‌ را براي رسيدن به آرامش برايتان پيدا کرد‌ه‌ ايم.

خوراکي‌ ها و نوشيدني‌ ها

چاي سبز

به جاي اينکه از عصبانيت بنفش شويد، بهتر است با نوشيدن يک فنجان چاي گياهي، سبز شويد. چاي سبز منبع ليتينين است؛ ماده‌ اي که به آرامش و تسکين خشم کمک مي‌ کند. اين‌ بار که عصباني شديد، کمي آب بجوشانيد، چاي سبز دم‌ کنيد و از نوشيدن آن لذت ببريد.

شکلات

فقط يک تکه شکلات مي‌ تواند اعصاب شما را تا حد زيادي آرام کند! شکلات تلخ سطح کورتيزول يا همان هورمون استرس را در خون شما تنظيم مي‌ کند و متابوليسم بدن را ثابت نگه‌ مي‌ دارد.

عسل

شيريني را جايگزين استرس کنيد و يک قاشق عسل بخوريد. عسل علاوه بر اينکه مرطوب‌ کننده طبيعي پوست و آنتي‌ بيوتيک است، تورم مغز را هم کاهش مي‌ دهد و به کاهش رخوت و اضطراب کمک مي کند.

انبه

يک سفر استوايي را بدون ترک کردن ميز کارتان تجربه کنيد! از يک استراحت 5 دقيقه‌ اي براي پوست کندن و خوردن يک انبه آب‌ دار استفاده کنيد که به کاهش استرس و خشم هم کمک مي‌ کند. نگران ريختن آب آن روي لباس و چانه‌ تان نباشيد چون قطعا کاهش استرس و رسيدن به آرامش ارزشش را دارد.

آدامس

نعنايي، ميوه‌ اي يا هر طعم ديگري که دوست داريد. جويدن آدامس يک راه سريع و آسان براي مبارزه با خشم است. پس از چند لحظه جويدن آدامس، سطح کورتيزول خون و عصبانيتتان کاهش پيدا مي‌ کند.

خوراکي ترد

گاهي‌ وقت‌ ها هيچ‌ چيز بهتر از خوردن يک خوراکي ترد نمي‌ تواند خشم را کاهش دهد. نتايج تحقيقات نشان مي‌ دهد آدم‌ هاي بزرگسال هنگام خشم يا استرس بيشتر از هميشه هوس خوراکي هاي ترد يا شور مي‌ کنند. البته با توجه به مضرات اين خوراکي ها بهتر است از خوراکي هايي مانند خيار، کاهو و کرفس يا هويچ استفاده کرد.

آرامش درون

تمرکز

نيازي نيست به ميان دشت‌ ها و کوه‌ ها برويد. 5 دقيقه سکوت و آرامش م ي‌تواند همان مزاياي مديتيشن را داشته باشد. شواهدي وجود دارد که نشان مي‌ دهد اختصاص دادن دو زمان کوتاه براي آرامش و سکوت در طول روز مي‌ تواند افسردگي و استرس را کاهش دهد. روي تنفستان تمرکز و احساس کنيد همه اضطراب‌ ها از وجودتان خارج مي‌ شوند.

سر گذاشتن روي بالش يا کوسن

روزهايي هست که تنها چيزي که ما نياز داريم، يک چرت نيمروزي خوب و طولاني است اما هيچ‌ وقت امکان چرت زدن وسط روز و در محيط کار وجود ندارد. اگر يک بالش پيدا کرديد، آماده سفري کوتاه براي آرام شدن شويد. علاوه بر اين، مي‌ توانيد از اين تصوير ذهني استفاده کنيد؛ سرتان را براي مدت کوتاهي زمين بگذاريد و حس کنيد بالش، اسفنجي است که تمام اضطراب‌ هاي شما را مي‌ شويد و از بين مي‌ برد.

نفس عميق کشيدن

راه آسان‌ تري هم براي آرام شدن وجود دارد؟ نفس‌ هاي آرام، شمرده و عميق به کاهش فشارخون و ضربان قلب کمک مي‌ کند. سعي کنيد روش‌ هاي مختلفي را براي عميق نفس کشيدن امتحان کنيد.

ريلکس‌ کردن پيشرفته

مضطرب هستيد؟ فقط کافي است ياد بگيريد؛ انقباض، رها کردن و تکرار! اين روش شامل فشرده کردن ماهيچه‌ هاي قسمتي از بدن براي رسيدن به وضعيت آرامش است. اين روش را که هنرپيشه‌ ها هم استفاده مي‌ كنند براي به خواب رفتن هم مناسب است.

شمارش معکوس

نه، اين يک تست هوش نيست اما راهي مناسب براي آرام شدن محسوب مي‌ شود. وقتي نگراني‌ هايتان بيش از حد شدند، سعي کنيد از 1 تا 10 بشماريد و سپس شروع به شمارش معکوس کنيد. وقتي مشغول شمردن و تمرکز کردن روي اعداد هستيد، فکر مصاحبه‌ هاي کاري و مشغله‌ هاي ديگر کمرنگ‌ تر مي‌ شوند.

بستن چشم‌ ها

کافي است در شلوغي و هياهوي روزمره چند دقيقه پلک‌ هايتان را روي هم بگذاريد. اين کار يکي از روش‌ هاي بسيار آسان براي به دست آوردن آرامش و تمرکز است.

ماساژ

وقتي امکانش را نداريد که پيش ماساژور حرفه‌اي برويد، مي‌ توانيد براي آرام کردن ضربان قلبتان با دست خودتان، پا يا گردن خود را ماساژ دهيد. همچنين ماساژ براي افرادي که زمان زيادي را صرف کارکردن با کيبورد مي‌ کنند هم کمک خوبي است. مقداري لوسيون به دست‌ هايتان بماليد و ماهيچه‌ هاي شانه، گردن و سر خود را ماساژ دهيد تا استرستان کاهش يابد.

آب سرد ريختن روي مچ دست

سراغ آب خنک برويد. وقتي استرس و اضطراب سراغتان آمد، مقداري آب خنک روي مچ دستتان بريزيد و کمي هم به پشت لاله گوشتان بزنيد. اين کار کمک مي‌ کند در تمام بدنتان احساس آرامش کنيد.

شانه کردن موها

باور کنيد! حتي اگر تا همين حالا 100 بار اين کار را انجام داده‌ ايد، باز هم با ريتم‌ هاي ديگر آن را تکرار کنيد. شانه کردن موها، شستن ظرف‌ ها و بافتني مي‌ تواند به آرامش روان و جسم کمک کند.

محيط جديد

تنهايي

بعضي افراد فقط به 5 دقيقه زمان براي تنها ماندن نياز دارند تا بتوانند افکارشان را مرتب و آرامش پيدا کنند.

دريافتن خورشيد

اين هم از آفتاب و به همين راحتي کمي از نگراني‌ هاي شما برطرف شد! اگر يک روز آفتابي است، بيرون برويد، کمي قدم بزنيد و از آفتاب بهره بگيريد. نور آفتاب براي افرادي که از افسردگي رنج مي‌ برند، موهبت بزرگي است.

تماشاي منظره بيرون

قرار نيست منزل روبرويي را ديد بزنيد يا در رفت و آمد هاي توي خيابان كنجكاوي کنيد. وقتي اوضاع کمي پيچيده شد، کار را فقط براي 5 دقيقه رها کنيد و از پنجره نگاهي به بيرون بيندازيد. نگاه کردن به مناظر طبيعي مانند درخت‌ ها، پارک‌ هاي عمومي و رفت و آمد مردم خيلي بيشتر از نگاه کردن به تلويزيون مي‌ تواند فکر شما را آرام كند و اضطرابتان را کاهش دهد.

اين بوهاي آرامبخش

«من؟ استرس؟ چي مي‌ گي؟! ها ها ها» خنده يکي از راه‌ هاي عالي براي مبارزه با استرس است. يک کتاب پر از لطيفه‌ هاي خنده‌ دار کنار دستتان داشته باشيد يا حتي سري به سايت‌ هايي که کليپ‌ هاي خنده‌ دار دارند، بزنيد. اما تنها خنده نيست که دواي استرس و اضطراب است بلکه گاهي بوها هم در اين زمينه جادو مي کنند.بايستيد و بو کنيد! برخي بوها مي‌ توانند حالات و احساسات منفي درون ما را تغيير دهند. حتما شما هم موافقيد که عصباني بودن آن هم وقتي مشغول بو کردن گلي هستيد، کار خيلي سخت و دشواري است. يک گلدان پر از گل‌ هاي محبوبتان را نزديک ميز کار قرار دهيد و هرگاه احساس خستگي کرديد سراغ آنها برويد و با لذت بويشان کنيد.

کرم‌ هاي خوشبو استفاده کنيد. فقط چند ثانيه طول مي‌ کشد تا مقداري لوسيون خوشبوي اسطوخودوس، برگ چاي يا هر گياه معطر و آرامش‌بخش ديگري را روي کف دستتان بريزيد و انگشت‌ هايتان را به هم بماليد. اين بوي ملايم و لطيف مي‌ تواند سطح استرس و نگراني شما را کاهش دهد.

همچنين بوييدن يک ليموي تازه مي‌ تواند به کاهش ترشح هورمون‌ هاي استرس در بدن کمک کند. بوي خوش قهوه را هم از دست ندهيد. همين حالا به آشپزخانه برويد و قهوه با شير درست کنيد و بوي خوشش را احساس کنيد چون بوي قهوه هم مي‌ تواند به کاهش هورمون‌ هاي استرس کمک کند.

منبع : bartarinha.ir ♦ persianv.com

بازنشر » berroz.com

راه های آرام شدن در 5 دقیقه | Relaxation

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *