وب سایت بروز
جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.

درمان سرفه کردن

سرفه کردن یا رفلکس، یکی از رایج ترین واکنش های دفاعی بدن به مشکلات تنفسی مانند محرک‌های تنفسی یا آلودگی هوا یا دفع کردن ترشحات مربوط به بیماری هاست. مکانیسم سرفه کردن با انقباض سریع عضلات تنفسی و خروج سریع هوای بازدمی از بدن است.

درمان سرفه

با سرفه کردن مواد و ترشحات از بدن و ریه خارج می شود و برای سلامتی بدن بسیار مفید است.

علت سرفه کردن

از علت های سرفه کردن می توان به : عفونت، ریفلاکس معده‌ای مروی، آلودگی هوا، سینوزیت، حساسیت، جسم خارجی، علل روانی و … اشاره کرد.

درمان سرفه کردن

با توجه به اینکه سرفه کردن علت های مختلفی دارد درمان های تجویز شده برای آن نیز متنوع است. بعضی سرفه ها به علت حساسیت های فصلی ایجاد می وشد و بعضی از خوردن مواد غذایی که گاها بسیار آزار دهنده است.

روش های طبیعی درمان سرفه کردن

فلفل سیاه و عسل

برای درمان سریع سرفه می توانید مخلوط یک قاشق چای خوری از فلفل سیاه را با همراه 2 قاشق چایخوری مخلوط نماید و در یک لیوان آب جوش حل نمایید که این ترکیب برای درمان خانگی سرفه خلط دار بسیار مفید باشد.

درمان سرفه با عسل و لیمو

درمان سرفه با عسل و لیمو

یکی از قدیمیترین روش های تسکین سرفه ترکیب عسل و آب لیموی طبیعی است. کافیست در یک لیوان آب جوش، 3 قاشق عسل را با 2 قاشق غذاخوری آب لیموی طبیعی حل کنید و با آرام نوشیدن آن به نرم شدن گلو کمک می کند.

غرغره کردن نمک و آبلیمو

برای رفع سرفه کردن می توانید با ترکیب نمک و آبلیمو با آب گرم و غرغره کردن آن به صورت دو الی سه بار در روز به بهبود آن کمک کند.

دمنوش و نوشیدنی و خوراک های داغ

برای درمان سرفه شبانه نوشیدن مقداری شیر گرم بسیار مفید است. سوپ ها و آش های خانگی نیز برای درمان خانگی سرفه خلط دار مفید است. دمنوش ها را نیز فراموش نکنید که بسیار می توانند مفید باشند.

ترکیب بادام و آب پرتقال طبیعی

درمان سرفه با آّب پرتقال و بادام

یکی از روش های درمان سرفه کردن در طب سنتی آسیایی استفاده از مخلوط بادام پودر شده در یک لیوان آب پرتقال طبیعی است که بسیار می تواند در درمان سریع سرفه کردن مفید باشد و نکته اینکه آب پرتقال باید طعمی ملین داشته باشد و ترش مزه نباشد.

ترکیب آویشن و پونه

از دیگر روش های درمان سرفه آلرژیک می توان به استفاده از یکی از قدیمیترین روش ها اشاره کرد که برای درمان بسیاری از بیماری و عفونت ها نیز مورد استفاده قرار می گرفته است. که می توانید آویشن و پونه را دریک لیوان آب گرم مخلوط نموده و میل کنید یا می توانید آنها را به صورت دم کرده استفاده نمایید. این ترکیب برای درمان گلودرد و سرفه بسیار موثر است.

استفاده از دمنوش چهار تخم

یکی از مفیدترین روش های درمان سرفه و گلودرد استفاده از ترکیب چهار تخم است که در بسیاری از کشورهای خارجی مخصوصا اروپایی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.
این ترکیب می تواند برای رفع خلط سینه بسیار مفید باشد و یک جایگزین عالی به جای استفاده از مواد شیمیایی باشد.

دارو های ضد سرفه

  • پماد ویکس می تواند با تولید حرارت و گرم کردن گلو در درمان گلو درد و سرفه های خشک بسیار مفید باشد.
  • داروهای خلط‌ آور (اکسپکتورانت)
  • داروهای سرکوب‌کننده مرکزی سرفه مانند دکسترومتورفان
  • داروهای آنتی‌هیستامین (مانند دیفن‌هیدرامین، پرومتازین، کلرفنیرآمین)
  • دکونژستان‌ها (ضداحتقان‌ها) مانند فنیل‌افرین و پسودوافدرین
  • بی‌حس‌کننده‌ها و داروهای موضعی قرص‌های مکیدنی‌ حاوی منتول

گردآوری : وب سایت بروز – بیماری ها – پزشکی و سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *