وب سایت بروز
جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.

خواص لیمو عمانی | black lime

subpages-blacklime
خواص لیمو عمانی | black lime

تاکنون چای عصرانه یا گل‌گاو‌ زبان را با لیموعمانی خورده‌اید‌؟ پولکی‌ هایی را که با گرد لیمو عمانی مزه‌ای ترش و شیرین گرفته‌اند، تست کرده‌اید‌؟ اصلا می‌دانید لیمو عمانی چه مزیتی دارد و از چه نوع لیمویی تهیه می‌شود و دلیل تلخ بودن آن چیست‌؟ می‌دانید چرا بعضی لیموها سفید و برخی سیاه هستند‌؟

اگر می‌خواهید به پاسخ این پرسش‌ها برسید این مطلب را بخوانید.

بهترین نوع لیمو عمانی در بندر عباس، میناب، جهرم و شیراز پرورش می یابد. لیمو عمانی مورد علاقه جنوبی های خونگرم و کشورهای عرب زبان است و پودر آن در بیشتر خوراک های تند و پر ادویه خلیجی استفاده می شود. می دانید چرا؟ چون لیموعمانی از نظر طب سنتی خنک کننده بوده و می تواند گرمی و التهاب این غذاها را خنثی کند و در ضمن مقوی معده، ضد نفخ، صفرا بر و اشتها آور خوبی است.

لیمو عمانی سفید دیده اید ؟

لیموعمانی از نوعی لیمو های ترش کوچک یا بزرگ آبلیموگیری تهیه می شود و طی فرآیند خشک شدن از رنگ مایل به زرد و سبز به رنگ قهوه ای تیره یا سوخته تبدیل می شود. معمولا رنگ لیمو عمانی آفتاب خشک، قهوه ای روشن و داخل آن سیاه رنگ است.

در منابع گفته شده است هر چه لیمو عمانی درشت تر و تیره تر باشد از مرغوبیت و کیفیت بالاتری برخوردار است البته لازم است بدانید لیمو عمانی تازه خشک شده بیشتر به رنگ خردلی و بسیار ترش است.

با توجه به این که این روزها انواع متفاوتی از لیمو عمانی در بازار وجود دارد، گفته می شود لیم وهای به رنگ سفید چینی هستند. در نتیجه فواید آن را باید از چینی ها پرسید!

چای با لیمو عمانی محشر است

لیمو عمانی در مقایسه با لیمو ترش خواص یکسانی دارد و پس از خشک شدن 70 تا 80 درصد خواص آن باقی می ماند بجز ویتامین C که مقدار آن در لیموی تازه بیشتر است.

لیموع مانی از نظر کلسیم و پتاسیم غنی است و به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی ضدسرطان شناخته شده است.

دم کرده لیمو عمانی همراه چای و گل گاوزبان در کاهش فشار، چربی و کلسترول خون موثر است و می تواند از تصلب شرایین جلوگیری کرده و گرفتگی عروق را بهبود بخشد.

افراد سالم می توانند آن را با عسل یا نبات مصرف کنند و توصیه می شود بیماران قلبی از لیمو عمانی یا پودر آن در انواع سالاد ها استفاده کنند.

این لیمو های تلخ…

با توجه به این که لیمو عمانی حاوی ترکیبات تلخ است و غلظت این تلخی در خشک شدن و تخمیر بیشتر می شود بهتر است در زمان مصرف تخم های آن جدا و دور ریخته شود؛ اما از آن جایی که برخی لیمو ها با وجود جدا کردن تخم، باز هم تلخ مزه هستند، بهتر است لیمو را برای مدت کوتاهی در آب خیسانده و آب آن را دور بریزید البته با این کار بخشی از ویتامین های محلول در آب لیمو خارج می شود، اما در عوض خورش یا خوراک تان تلخ نمی شود در ضمن از خوردن لیمو عمانی درسته موجود در انواع خورشت ها بپرهیزید چون محل تجمع روغن غذاست.

لیمو عمانی به دلیل دارا بودن ویتامین C به جذب بیشتر آهن غذا بویژه گوشت قیمه و قورمه کمک می کند.

منبع : فاخره بهبهانی – جام​جم

بازنشر » berroz.com

خواص لیمو عمانی | black lime

چای با لیمو عمانی , لیمو عمانی سفید , پولکی‌ با طعم لیمو عمانی , لیمو سیاه , لیمو ترش , خواص لیمو سیاه , خاصیت لیمو عمانی

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *