وب سایت بروز
جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.

ترانزیشن چیست؟

ترانزیشن چیست؟

ترانزیشن (Transition) چیست؟

حتما تا به حال اسم عبارت ترانزیشن در روند ساخت فیلم و تدوین و ساخت کلیپ های کوچک اینستاگرامی به گوشتون خورده  که در این مقاله میخوایم بفهمیم ترانزیشن چیست؟ کاربرد های اون چیه؟ چجوری و کجا باید استفاده کنیم.

(ترانزیشن در پریمیر پرو!)ترانزیشن یا همون انتقال در فارسی به معنی استفاده از روش ها و تکنیک هایی است برای انتقال و تغییر صحنه یا عکس یا حتی صوت به صحنه ، عکس وصوت دیگر است.

اما استفاده از این ترانزیشن ها چه ترتیبی دارد؟از هر ترانزیشنی در هر قسمتی میشه استفده کرد؟نه! استفاده از هر ترانزیشن بر اساس نوع سیر داستان شما،تغییرات صوت در لحظه تغییر و اتفاقات در فیلم شما نوع این ترانزیشن هارو تعیین میکنه.

همچنین بخوانید “ آموزش کات کردن فیلم

برای انتقال از قسمتی به قسمت دیگر از فیلم راحتترین کار اینه که بدون هیچ تغییری این کاررو انجام بدیم. (به این نوع ترانزیشن،ترانزیشن پرشی میگن) اما این کار که پرش محسوب می‌شود در بعضی مواقع در ذهن مخاطب بد جلوه میکند.

که ممکنه مخاطب رو از دیدن فیلمتون پشیمون کنه اما ما اومدیم نذاریم مخاطبتون چشم از فیلمتون برداره.

ترانزیشن ها کمک میکنن که مخاطب بین صحنه های فیلم درگیر باشد و تمایلی به دست کشیدن از اون فیلم نداشته باشه.

در این بخش میخوایم چند مدل از ترانزیشن هارو معرفی کنیم.

انواع ترانزیشن:

1-زوووووووم zoom:

یکی از جذاب ترین انواع ترانزیشن نوع بزرگنمایی یا zoom است.این مدل برای تولید محتواهای فان و کمدی بکار میرود و انرژی مثبتی به مخاطب منتقل میکند.

ترانزیشن زوم zoom

2-وایپ wipe:

این نوع ترانزیشن به معنی پاک کننده است.وقتی میخوایم دوتا نمای مرتبط که ممکن است از زوایای مختلف باشن به هم متصل کنیم از این نوع ترانزیشن استفاده میکنیم.

ترانزیشن وایپ wipe

3-حل شونده dissolve:

معروف ترین نوع این ترانزیشن ها ترانزیشن حل شونده یا dissolve (دیزالو)هست.به صورت پیش فرض(در ادامه اشاره خواهد شد)در پریمیر پرو استفاده می‌شود و یک نوع همپوشانی بین تصاویر ایجاد میکند.

برای زمانی که بخواهیم گذشت زمان،انتقال مکان و… را نشان بدیم از این ترانزیشن استفاده میکنیم.

ترانزیشن دیزالو dissolve

4-fade in/out

ترانزیشن محو شدن یا fade دیگر ترانزیشن پرکاربرد در این صنعت هستش. معمولا برای شروع یک قسمت یا پایان قسمت استفاده می شود.

ترانزیشن ها انواع بسیار زیادی دارند که تعداد محدودی از اونها در نرم افزار پریمیر به صورت پیش فرض وجود دارد.تعداد بسیار زیادی ترانزیشن به صورت خریدنی و رایگان در سطح اینترنت وجود دارد که میتوان از آنها برای زیباتر کردن و بهینه تر کردن محتوا استفاده کنیم.

نحوه استفاده از ترانزیشن ها:

1-ترانزیشن پیشفرض:

در نوار تایملاین در قسمت برش خورده فیلم و بین دو قسمت کلیک کرده و با انتخاب گزینه apply default transition  ترانزیشن پیش فرض انتخاب می‌شود.

ترانزیشن چیست؟

2- ترانزیشن های داخل نرم  افزار:

برای استفاده از این ترانزیشن ها در نوار افکت effects روی قسمت video transition کلیک کرده.با انتخاب نوع ترانزیشن و کشیدن ان روی قسمتی که لازمه ترانزیشن اعمال بشه میندازیم تا این ترانزیشن روی اون قسمت اعمال بشه.

ترانزیشن چیست؟

امیدوارم این آموزش برای شما مفید باشه.موفق باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *