وب سایت بروز
جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.

بهترین حالت خوابیدن برای خانم های باردار

بهترین حالت خوابیدن برای خانم های باردار
بهترین حالت خوابیدن برای خانم های باردار
بهترین حالت خوابیدن برای خانم های باردار

یکی از مشکل ترین مسائل مربوط به بارداری، حالت خوابیدن است. در دوران بارداری، داشتن خوابی راحت می تواند یکی از بزرگترین چالش ها باشد. وجود درد در ناحیه کمر و لگن دو مشکلی هستند که معمولا اکثر خانم های باردار، خصوصا در ماه های پایانی آنها را تجربه می کنند.

حدود دو سوم از خانم های باردار از درد کمر و یک پنجم نیز از درد لگن رنج می برند. این دردها با بزرگ شدن جنین افزایش می یابند. در سه ماهه اول، وجود درد در سینه ها خوابیدن رو به شکم را مشکل می کند. با بزرگ شدن شکم، خوابیدن رو به شکم غیر ممکن می شود. پس از هفته شانزدهم بارداری، خوابیدن رو به پشت ممکن است در شما احساس بی حالی ایجاد کند. علت این مشکل این است که جنین بر برخی از رگ های اصلی شما فشار می آورد و عبور خون از آنها را با مشکل مواجه می کند. همچنین خوابیدن رو به پشت احتمال ایجاد اختلالات مربوط به کمر را افزایش می دهد و فشار خون را نیز کاهش می دهد. حال با توجه به این نکات، به راستی بهترین روش برای خوابیدن چیست؟ کدام حالت کمترین خطر را برای نوزاد دارد و بیشترین راحتی را برای مادر فراهم می کند؟ برای داشتن خوابی بهتر در دوران بارداری چه باید کرد؟

خوابیدن رو به شکم در دوران بارداری

در ماه های اولیه بارداری، خوابیدن رو به شکم اشکالی ندارد. اما با رشد جنین، به مرور این روش خواب برای جنین خطرناک می شود. البته پس از بزرگ شدن جنین شما حتی اگر بخواهید هم نمی توانید رو به شکم بخوابید زیرا خودتان احساس ناراحتی شدید خواهید کرد.

خوابیدن به پشت در دوران بارداری

توجه داشته باشید که در سه ماهه اول بارداری لازم نیست خیلی نگران حالت خوابیدن خود باشید. اما با ورود به ماه چهارم، باید از خوابیدن به پشت جدا پرهیز کنید. با خوابیدن به پشت، رحم شما به رگی که خون را به قلب می رساند فشار می آورد و همین امر موجب افزایش فشار بر قلب خواهد شد. اگر شما برای مدت طولانی به این حالت بخوابید، میزان خون و مواد مغذی که به جفت و جنین می رسد کاهش می یابد و جنین را در خطر می اندازد. همچنین می تواند موجب حالت تهوع و سرگیجه خود شما نیز بشود.

خوابیدن به پهلوی راست در دوران بارداری

خوابیدن به پهلوی راست در ماه های آخر بارداری و در حالیکه جنین سنگین و بزرگ شده است در مقایسه با خوابیدن به پشت یا رو به شکم گزینه بسیار بهتری است. اما توجه داشته باشید که خوابیدن به پهلوی راست بهترین گزینه نیست. در واقع بسیاری از پزشکان توصیه می کنند خانم های باردار به پهلوی راست خود نیز نخوابند خصوصا در ماه‌های آخر بارداری که وزن کودک زیاد است زیرا خوابیدن به این سمت باعث می‌شود به کبد شما فشار زیادی وارد شود. فشار به کبد می‌تواند برای شما مشکل ساز شود و شرایط خطرناکی را ایجاد کند.

خوابیدن به پهلوی سمت چپ در دوران بارداری

بهترین حالت خوابیدن در دوران بارداری، خوابیدن به پهلوی سمت چپ است. حتما شما نیز از پزشک خود یا خانم های میان سال یا مسنی که تجربه بارداری را داشته اند شنیده اید که این حالت علاوه بر راحتی، کمترین خطر را برای شما و فرزندتان به همراه دارد. این حالت از ورود فشار توسط رحم به کبد جلوگیری می کند و از طرف دیگر مانع از رسیدن مواد مغذی و خون به جنین از طریق جفت نمی شود. در واقع این حالت خوابیدن نه تنها مانع جریان خون نمی شود، بلکه اتفاقا به بهبود جریان خون نیز کمک می کند. در نتیجه لازم نیست بدن شما برای رساندن خون به قلب و جنین کار مضاعفی انجام دهد. تحقیقی که اخیرا در نیوزلند انجام شد نشان داد که خوابیدن به پهلوی سمت چپ شب قبل از زایمان احتمال مرگ نوزاد را کاهش می دهد. از آنجا که در بسیاری موارد روز زایمان دقیقا معلوم نیست، بهتر است در ماه‌های آخر بارداری هر شب به پهلوی سمت چپ بخوابید تا از منافع آن بهره مند شوید. بهترین حالت این است که پاهایتان را مقداری خم کنید و یک بالش بین دو پا قرار دهید. با اینکار، آرامش شما افزایش خواهد یافت و راحت تر به خواب خواهید رفت. اگر هنگام خواب به پهلوی سمت چپ می خوابید اما صبح در حالیکه بدنتان به پهلوی سمت راست قرار دارد بیدار می شوید نگران نباشید. اکثر افراد هنگام خواب متوجه حرکات خود نیستند. لازم نیست نگرانی به نگرانی هایتان از این جهت اضافه کنید. همین که بیشتر ساعات شب را به پهلوی سمت چپ باشید کافیست. در نتیجه هرگاه در طول شب از خواب بیدار شدید و خود را به سمت پهلوی سمت راست یافتید، حالت خود را تغییر دهید.

داشتن خوابی آرام در دوران بارداری

دوران بارداری دوران سخت و پر استرسی است. بسیاری از ما در حالت عادی پس از تحمل روزی سرشار از استرس، با داشتن خوابی آرام و راحت در طول شب آرامش خود را باز می یابیم و صبح روز بعد با حالی خوب بیدار می شویم. اما متاسفانه خانم های باردار نمی توانند از چنین مزیتی برخوردار شوند. مشکلاتی که در دوران بارداری برای خواب، خصوصا در ماه های پایانی وجود دارد، مانع از آرامش آنها می شود. خوابیدن به یک حالت در طول شب خود یکی از معضلاتی است که برای برخی خانم ها عذاب آور است. اما برای کاهش این مشکلات و سختی ها، راه های زیادی وجود دارد. یکی از کارهایی که می تواند به داشتن خوابی آرام کمک کند، رفتن به حمام پیش از خواب است. این کار موجب آرامش اعصاب و عضلات بدن می شود و شما را برای خواب آماده می کند. همچنین نوشیدن یک فنجان دمنوش طبیعی گرم یا چای هایی نظیر چای بابونه نیز می تواند موثر باشد. البته از مصرف نوشیدنی های کافئین دار، از جمله چای و قهوه باید در این دوران به طور کلی پرهیز کرد. اگر از دردهای عضلانی رنج می برید، می‌توانید پس از مشورت با پزشک خود از روش های ماساژ درمانی برای کاهش این دردها استفاده کنید. همچنین استفاده از بالش های نرم و متعدد و خنک نگهداشتن محیط خواب در افزایش راحتی بدن و آرامش شما موثر خواهد بود.

منبع : به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از نامه

بازنشر » berroz.com

بهترین حالت خوابیدن برای خانم های باردار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *