وب سایت بروز
جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.

انعکاس وسیع نامه عذرخواهی لیلا حاتمی در نشریات و سایت‌ها جهان

interview_leila_hatami_cannes_film_festival
عذرخواهی لیلا حاتمی | جشنوارۀ فیلم کن

نامه دیروز لیلا حاتمی برای عذرخواهی از صحنه ای که در مراسم معرفی با ژیل ژاکوب رییس 84 ساله کن پیش آمد، بلافاصله در سایت های خبری جهان انعکاسی وسیع یافت.

لیلا حاتمی دربارۀ اتفاقات اخیر رخ‌داده در جشنوارۀ فیلم کن که اعتراضاتی را به همراه داشت، توضیحاتی ارائه کرد.

در متن این نامه که از سوی محمدرسول صادقی مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی به رسانه‌ها ارسال شده آمده است:

«در این سال‌ها پیشنهادات مختلفی را برای بازی در فیلم‌های خارج از ایران به این دلیل نپذیرفتم که ادامۀ فعالیت در سینمای ایران همیشه برایم اولویت داشته است.

در جشنواره‌های بین‌المللی که در طول این سال‌ها حضور داشته‌ام، چه به عنوان بازیگر فیلمی که از سینمای ایران در جشنواره حضور داشته و نمایندگی ایران را برای دیگران تداعی می‌کرده و چه به عنوان داور منتخب و مدعو جشنواره‌ها که صرفاً به عنوان شخصیتی مستقل درآنها حضور داشته‌ام، سعی کرده‌ام موازین و اصول را رعایت کنم؛ به همین دلیلِ روشن که رعایت این اصول از الزامات کار در سینمای ایران است.

این بار نیز طی مکاتباتی که با مسئولان فستیوال داشتم به تفصیل تمام نکات را توضیح داده بودم و خواستار همکاری آنها شده بودم، لذا در مراسم افتتاحیه و غیره، آنها همۀ مقررات را می‌دانستند و با همکاری و درک متقابل هیچ مورد خاصی پیش نیامد.

اما در مورد آقای ژیل ژاکوب که با قریب نود سال سن آخرین سال حضورش در فستیوال را می‌گذراند باید توضیح دهم که ایشان به علت کهولت و از یاد بردن همۀ تأکیدات، که معمول این سن و سال است، ضوابط یادشده را فراموش کرد و اقدام پیشگیرانۀ من برای دست دادن با ایشان هم مؤثر واقع نشد. مسلماً ایشان برای من حکم پدربزرگ کهنسالی را داشت که میزبان من هم بود.

هرچند از ادای این توضیحات شرم دارم اما شاید برای کسانی که نمی‌توانستند موقعیت ناگزیر من را درک کنند ناچار شدم وارد برخی جزئیات شوم. با این حال از این پیشامد و این که احساسات کسانی را آزرده باشم بسیار متأسفم، چه خود تربیت‌شدۀ پدری هستم که همه از میزان علاقۀ او به دین و ملیت ایرانی آگاهند.»

منبع : به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا

منبع دوم : leila-hatami.com

اما صحبت بروز : در  خبرگزاری مهر نوشته بودندکه : علاوه بر این نامه گروهی از دانشجویان حزب الله زن ایرانی که درخواست اقدام قانونی علیه لیلا حاتمی را کردند و با شکایت علیه وی خواستار زندانی شدن و شلاق وی شدند نیز در این خبر یادآوری شده است.

باید در این خصوص گفت به  دانشجویان حزب الله زن ایرانی این درخواست شما پا گذاشتن به روی اسلام و قرآن و منطق انسانی هستش … اگر خداوند هم مثل شما قضاوت میکرد روزی هزاران بار مجازات می شدید … خداوند بارها در قرآن اشاره کرده که من با توجه به توان هر شخص از او انتظار دارم … اینگونه که شما میگوید حزب ضد الله هستید … چون اگر مریضی نتوانست سرپا نماز بخواند باید او را به باد کتک گرفت !!! مثلا کسی که در یک شهر بزرگ و با فرهنگ آنجا که خیلی چیزها برای آنها عادی هستند و از کودکی در این شرایط ناخواسته قرار دارند و بزرگ شده اند , شرایطش خیلی فرق دارد با کسانی که در یک شهر کوچک و یا در یک خانواده کاملا مذهبی رشد پیدا می کند … از آنطرف شرایط قضاوت روی این دو با هم فرق دارد ! یعنی اگر آن شخص که در خانواده مذهبی قرار دارد نماز بخواند و حجاب تمام و کمال و … از آن شخصی که در آن شرایط به دنیا آمده و رشد کرده , هیچوقت در پیش خدا عزیزتر نیست ! و هر دو با توجه به شرایطشان حد ثوابی برایشان ثبت می شود … بمانند اینکه اگر من جوانم و میتوانم صد رکعت نماز را یک نفس بخوانم با کسی که توانش فقط 20 رکعت هست, یکی هستم !!! و من بیشتر ثواب نکردم !!! چرا ؟ چون خداوند اندازه توان هر کسی از او انتظار دارد و بس , خواهشا بجای قضاوت های کورکورانه و افراطی که باعث بوجود آمدن یک نگاه ترسناک بخدا و احکام عادلانه اش می شود , با منطق و در حد اعتدال قضاوت کنید …

بازنشر » berroz.com

عذرخواهی لیلا حاتمی | جشنوارۀ فیلم کن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *