عوارض عجیب قرص استامینوفن | Acetaminophen

عوارض قرص استامینوفن | Acetaminophen

عوارض قرص استامینوفن  Acetaminophen

 

استامینوفن در گروه مسکن های بدون مواد مخدر به نام آنالجیزکس(مسکن) قرار می گیرد که برای درمان دردهای خفیف و متوسط استفاده می شود. این گروه شامل استامینوفن، ایبوپروفن و آسپیرین است.

عوارض قرص استامینوفن | Acetaminophen

تحقیقات جدید نشان داده که مصرف زیاد قرص استامینوفن باعث آسیب دیدن کبد می شود.

نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد که مصرف استامینوفن با دوز بالا، سبب تولید سم در بدن و مسمومیت دارویی می شود.

به تازگی سازمان غذا و دارو آمریکا، درمورد تجویز استامینوفن با دوز بیشتر از 325 میلیگرم به پزشکان هشدار داده است. به تاکید این سازمان، گرچه این دارو در دوز کم بی ضرر است، اما در هنگام مصرف زیاد می تواند به کبد آسیب برساند.

به گزارش «سی ان ان» آنچه که باید در مورد این مسکن دوست داشتنی بدانیم، عبارت است:

استامینوفن برای دردهای عضلانی مناسب نیست.

«ایوان مک نیکل» استادیار بیهوشی در دانشگاه «تافتس» می گوید: استامینوفن از کارکرد آنزیمی به نام «سایکلاکسی جنیز» یا «کاکس» جلوگیری می کند. وی می افزاید: وقتی فرد آسیب می بیند، کاکس ها، چربی ای به نام «پروستاگلاندن» تولید می کنند که سبب ایجاد درد و التهاب می شود. بنابراین وقتی از ایجاد این آنزیم جلوگیری شود، دیگر درد نخواهیم داشت.

 

مصرف زیاد استامینوفن ممکن است منجر به نارسایی کبدی یا مرگ شود. براساس تحقیقات انستیتو ملی سلامتی، اوردوز مسکن های معمولی یکی از متداول ترین مسمومیت های رایج در سراسر دنیا است.

سازمان غذا و دارو آمریکا، در آوریل سال 2009 میلادی، دستورهای الزام آور جدیدی برای تولید کنندگان تعریف کرد.

این تولیدکنندگان موظف هستند همه مواد تشکیل دهنده دارویی که دارای استامینوفن است را بر روی دارو به صورت کاملا مشخص درج کنند و درباره امکان مسمومیت کبدی هشدار دهند.

عوارض قرص استامینوفن  Acetaminophen

بر اساس گزارش سازمان غذا و دارو آمریکا، بیماران نباید بیشتر از میزان تجویز شده دارو مصرف کنند.

همچنین در این گزارش تاکید شده، افراد باید فقط از یک نوع فرآورده استامینوفن استفاده کنند. مصرف استامینوفن نیز حتی به مقدار کم توسط افراد الکلی، می تواند سبب آسیب کبدی یا نارسایی کلیوی شود.

بر اساس اعلام پژوهشگران انستیتو ملی سلامتی، استامینوفن ابتدا در کبد متابولیزه و سپس تبدیل به ترکیبات غیر سمی شده و از طریق ادرار دفع می شود.

البته کبد برای انجام این کار احتیاج به موادی به نام گلوتاتیون دارد که اگر سطح این ماده پایین بیاید، دارو ممکن است به ماده سمی تبدیل شود.

به هنگام استفاده از استامینوفن برای تسکین تب یا درد اطفال، باید به دقت به توضیحات آن توجه و با در نظر گرفتن وزن و سن کودک از این دارو استفاده کرد.

استامینوفن مایع نیز برای کودکان می توان تجویز کرد. اما سازمان غذا و دارو آمریکا تاکید می کند که هرگز از قاشق آشپزخانه برای خوراندن دارو استفاده نکنید، بلکه ابزار اندازه گیری درون جعبه را به کار بگیرید.

اگر کودک شما بیش از حد از این دارو مصرف کرد فورا امدادهای پزشکی را خبر کنید.

گردآوری : وب سایت بروز عوارض قرص استامینوفن

درباره admin

زندگی برای همه یکسان عشق نمیورزه و با شعار دادن هیچوقت دنیا بهتر نشد ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.