تفاوت خرمای خشک و خرمای تازه

تفاوت خرمای خشک و خرمای تازه

تفاوت خرمای خشک و خرمای تازه

خرما یک منبع سرشار از انرژی و کربوهیدرات است و ما ایرانی‌ها با خرما زیاد سر و کار داریم.همانطور که می‌دانید خرما دارای گونه‌های مختلفی است. ما در این مطلب می‌خواهیم تفاوت خرمای خشک و خرمای تازه را برای شما بیان کنیم.

خرما منبع انرژی است و هر دانه خرما حدود 20 تا 70 کالری دارد. 70 درصد خرما را قند تشکیل داده است.

تفاوت خرمای خشک و خرمای تازه

هر دو نوع خرمای خشک و تازه از مواد مغذی یکسانی برخوردار می‌باشند. خرما دارای ویتامین A است که برای سلامت چشم بسیار مفید است. پتاسیمی که درون خرما وجود دارد برای قلب مفید می‌باشد. خرما دارای منیزم است که موجب پیشگیری از دیابت، افسردگی و فشار خون می‌شود. این میوه پرفایده سرشار از فروکتوز است که البته مقدار زیاد آن برای بدن انسان مضر است. بنابراین از لحاظ ارزش غذایی تفاوت چندانی بین خرمای خشک و خرمای تازه وجود ندارد. همانطور که گفتیم خرما سرشار از کربوهیدرات است که این کربوهیدرات شامل ساکاروز، گلوکز و فروکتوز است و ورزشکاران قبل از ورزش برای دریافت انرژی، خرما مصرف می‌کنند. البته خرمای خشک از کالری بیشتری برخوردار است.

در خاورمیانه از این میوه بصورت روزانه استفاده می‌شود. حالا سوالی که پیش می‌آید این است که خرمای خشک بهتر است یا خرمای تازه؟

خواص خرمای خشک

  • خرمای خشک به مانند اسمش از رطوبت کمتری برخوردار است و دقیقا به همین علت، مدت زمان ماندگاری خرمای خشک بیشتر است.
  • خرمای خشک را می‌توان بمدت پنج سال در یخچال نگهداری کرد.
  • 100 گرم خرمای خشک حاوی 280 کالری است که نسبت به خرمای تازه کالری بیشتری دارد.
  • در صورتی که قصد افزایش وزن دارید، می‌توانید از خرمای خشک هم استفاده کنید.
  • خرمای خشک در مقایسه با خرمای تازه از فیبر بیشتری برخوردار است و از یبوست پیشگیری می‌کند.

خواص خرمای تازه

  • خرمای تازه نسبت به خرمای خشک از رطوبت بیشتر و ماندگاری کمتری برخوردار است. مدت زمان ماندگاری خرمای تازه کمتر از 8 تا 10 ماه است.
  • 100 گرم خرمای تازه حاوی 145 کالری است. پس اگر دچار اضافه وزن هستید، از خرمای تازه بجای خرمای خشک استفاده کنید و بطور مرتب ورزش کنید. کربوهیدرات‌های مختلف، پروتئین‌ها و ویتامین‌های موجود در خرما احساس سیری را در فرد ایجاد می‌کند و در نتیجه موجب کاهش وزن در افراد می‌شود.

گردآوری : وبسایت بروز

درباره admin

زندگی برای همه یکسان عشق نمیورزه و با شعار دادن هیچوقت دنیا بهتر نشد ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.